
WYBÓR ODPOWIEDNIEGO SPRZĘTU
Nordic Walking to aktywność niewymagająca dużych inwestycji w sprzęt oraz ubiór, jednak należy pamiętać, że nie ma tego sportu bez dobrych kijków. Jest to jedyny element ekwipunku, do wyboru którego należy szczególnie przyłożyć wagę.
Kijki nordic walking w czasie godzinnego treningu uderzają o podłoże z siłą około 5-10 kilogramów 3-4 tys. razy każdy. Ze względu na tak duże obciążenia muszą spełniać określone warunki i nie mogą być wykonane ze słabych materiałów lub być zastąpione kijkami do nart.
Cechy dobrych kijków:
- wykonane z wytrzymałych materiałów zapewniających bezpieczeństwo i żywotność,
- amortyzują wstrząsy powstające przy kontakcie z podłożem,
- są stabilne, nie trzeszczą i nie stukają na łączeniach,
- posiadają prawidłowy uchwyt dokładnie obejmujący dłoń i nadgarstek,
- powierzchnia zewnętrzna odporna na zadrapania i uderzenia,
- końcówka kija odporna na ścieranie (widia).
JAK ZATEM PRAWIDŁOWO DOBRAĆ KIJE DO NORDIC WALKINGU?
Wiele zależy od stopnia naszego zaawansowania oraz budżetu, jaki jesteśmy skłonni przeznaczyć na zakup. Bez względu na możliwości, konieczne należy zwrócić uwagę na kilka parametrów:

1. Materiał
Kijki są produkowane z różnych materiałów, jednak nie wszystkie w równym stopniu nadają się do intensywnych treningów. Czasem producenci decydują się na połączenie w jednym modelu kilku tworzyw, tak aby ostatecznie osiągnąć pożądane cechy. Najczęściej spotykane materiały to:
stal – nie można stali niczego zarzucić pod względem wytrzymałości, jednak duża masa oraz słabe pochłanianie wstrząsów dyskwalifikuje przydatność tego materiału w nordic walkingu. Lepiej unikać najtańszych, stalowych kijków.
aluminium – okazuje się materiałem oferującym najlepszy stosunek ceny do jakości. Odpowiedni stop gwarantuje znakomitą wytrzymałość, sztywność, lekkość oraz podstawowe absorbowanie drgań. Aluminiowe kijki to świetny wybór dla początkujących, którzy poszukują solidnego sprzętu w niskiej cenie.
włókno węglowe – karbon jest bezkonkurencyjny pod względem niskiej masy oraz absorbowania wstrząsów. Wysoka sztywność sprawia także, że kijki doskonale przekazują energię generowaną przez ramiona, a także nie rezonują przy odepchnięciach. Włókno węglowe to bardzo droga technologia, dlatego często łączy się ją z innymi tworzywami, np. kompozytami z włóknem szklanym.
bambus – naturalny materiał ma wiele wspólnego z karbonem, a przy tym jest niedrogi i łatwy w obróbce. Z tych względów producenci decydują się na łączenie bambusa z włóknem węglowym w różnych proporcjach.
Podsumowując:
Jakie kijki do nordic walkingu wybrać? Początkujący powinni szukać przede wszystkim modeli aluminiowych, średnio zaawansowani mieszanek karbonu i kompozytu lub bambusa, natomiast osoby dobrze zaprawione w tym sporcie mogą zdecydować się na włókno węglowe.
2. Rękojeść
Rękojeść powinna być dopasowana do kształtu dłoni, zbudowana z materiałów gładkich, odpornych na wytarcie, np. korek, kauczuk naturalny, pianka.
3. Pasek
Pasek mocuje dłoń do kijka, najczęściej zapinany na rzep. Musi być tak wykonany, by po wypuszczeniu kijka z dłoni wciąż umożliwiał łatwy i szybki uchwyt. Pasek powinien przylegać do dłoni nadgarstka bez możliwości przesuwania się, ale też nie za mocno by nie uciskał i nie ograniczał przepływu krwi. Bardzo wygodna jest opcja wypinania, umożliwiająca uwolnienie dłoni bez konieczności odpinania rzepów na pasku.
4. Grot
Grot, czyli zakończenie kijka przy ziemi. Ogromną zaletą kijków jest fakt, że można je wykorzystywać w różnym terenie – twardym, miękkim, sypkim lub grząskim. Jednak nie każdy model równie dobrze poradzi sobie na konkretnej trasie. Do wyboru mamy zazwyczaj zakończenia ostre oraz płaskie.
Ostre groty wykonane z metali odpornych na ścieranie (najwytrzymalszym stopem jest widia-spieki otrzymane z węglików wolframu, tytanu i metalicznego kobaltu), nie ślizgają się po żadnej nawierzchni i świetnie „chwytają się” trudnego terenu. Oprócz tego zapewniają bardzo efektywne odbicie. Jednak na odcinkach asfaltowych należy na groty nakładać specjalne „buciki” (nakładki), które chronią ostrze przed natychmiastowym zużyciem. Dodatkowe zagrożenie stanowi również możliwość dźgnięcia swojego towarzysza lub przypadkowego przechodnia ostrym grotem.
Z kolei groty o płasko ściętym zakończeniu to rozwiązanie zdecydowanie mniej skomplikowane, bezpieczniejsze i w 100% wystarczające dla osób początkujących.
DŁUGOŚĆ KIJKÓW NORDIC WALKINGOWYCH
Kijki do nordic walking należy dobierać zarówno pod kątem parametrów fizycznych ćwiczącego, przede wszystkim do wzrostu, ale również pod kątem ich zastosowania, stylu marszu, intensywności treningu, stopnia zaawansowania.
Wyróżniamy kijki o długości stałej i regulowanej.
1. Kijki o długości stałej:
- dostępne w długościach co 5 cm (100, 105, 110 do 130) lub co 2,5 cm,
- są lżejsze i teoretyczne bardziej wytrzymałe,
- polecane są dla osób o wadze powyżej 100 kg i wzroście powyżej 190cm, dla osób intensywnie trenujących oraz dla osób starszych.
2. Kijki o długości regulowanej:
- płynna regulacja długości,
- wytrzymałość systemu do 140kg/kijek,
- dostępne w rozmiarach po złożeniu 68 cm do 135 cm,
- dla osób, które często podróżują,
- jedne kijki dla kilku osób.
Jak ustalić prawidłową długość kijka?
Najprostszym sposobem jest zastosowanie matematycznego przelicznika – przemnożenie swojego wzrostu wyrażonego w centymetrach przez współczynnik 0,68 (lub nawet 0,66, jeśli nigdy nie mieliśmy wcześniej do czynienia z nordic walkingiem).
Dla przykładu: Osoba o wzroście 180 cm powinna kupić kijek o wysokości 122 cm lub 119 cm, jeśli dopiero zaczyna przygodę z tym sportem.
Powyższy przelicznik nie powinien być jedynym wyznacznikiem prawidłowej długości kijków, a jedynie pomocą przy sytuacjach gdy należy dobrać sprzęt ćwiczącemu bez kontroli bezpośredniej. Ponadto przelicznik ten nie zawsze się sprawdza. Każdy z nas ma inną budowę anatomiczną ciała: dłuższe nogi, krótsze ręce lub odwrotnie.
Najpewniejszym i zalecanym sposobem ustalania długości kijka jest bezpośredni kontakt z instruktorem i dopasowanie kijków do odpowiedniej długości. Kijek powinien być tak ustawiony, aby ramię w stawie łokciowym było zgięte pod katem prostym, lub u osoby poczatkującej pod kątem 100 stopni. Prawidłowe ustawienie długości zweryfikuje pierwszych kilka treningów.
PAMIĘTAJ!!!
Dłuższy kijek wymaga od ćwiczącego intensywniejszej pracy ramion, dłuższego kroku i szybszego tempa marszu. Im kijek krótszy tym intensywność treningu będzie prawdopodobnie mniejsza.
UWAGA NA KIJE TREKINGOWE LUB NARCIARSKIE
Z kijkami trekkingowymi lub narciarskimi nie nauczymy się prawidłowej techniki nordic walking. Różnica pomiędzy kijkami trekkingowymi, narciarskimi a kijkami do nordic walking widoczna jest w każdym elemencie ich budowy. Uchwyt i pasek mocujący uniemożliwiają wykonanie wymachu do tyłu, budowa i wytrzymałość trzonka w kijkach narciarskich jest niewystarczająca, końcówka zakończona tempo nie zapewnia odpowiedniej przyczepności do odpychania.
Modele trekkingowe mają zapewniać dodatkowe podparcie przy stromych podejściach w górach, a także zabezpieczać przed upadkiem lub poślizgnięciem się przy schodzeniu. Natomiast nie nadają się do marszu z techniką charakterystyczną dla nordic walkingu, czyli z mocnym odpychaniem się i stymulowaniem pracy górnych partii mięśni.
JAKIE BUTY DO NORDIC WALKINGU?
Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że do tej dyscypliny wystarczy jakiekolwiek wygodne obuwie sportowe. Tymczasem nie jest to prawdą. Jeśli wybierzesz buty do biegania, to nie zapewnisz stopie odpowiedniego podparcia. Natomiast standardowe obuwie sportowe z cienką podeszwą nie da oczekiwanej amortyzacji ani też nie zabezpieczy stopy przed nierównościami terenu.
Chodzenie z kijami będzie dawać więcej komfortu i wygody, jeśli dobierzesz odpowiednie obuwie do nordic walking. Nie stawiaj na byle jakie, zainwestuj w porządne rozwiązanie, które będzie się znakomicie sprawować przez lata i zapewni komfortowy trening.
Buty sportowe do nordic walking wyposażone są w łagodzącą wstrząsy piankę oraz są lekko ścięte na pięcie, co zapewnia stopie stabilizację. Dlatego doskonale sprawdzą się buty turystyczne z niską cholewką i wzmocnionym noskiem.
Na co zwrócić uwagę wybierając buty do nordic walking?
Wybierając buty, zwróć uwagę na:
Podeszwę – powinna być elastyczna. Krok stawiany w czasie nordic walkingu jest dłuższy niż podczas spaceru. Kiedy stopa pozostaje w tyle, to palce się mocniej wyginają. Dzięki elastycznej podeszwie stopa ma swobodę ruchów i nie męczy się tak szybko.
Brak usztywnionej kostki – jeśli by tak było, to ograniczałoby swobodę ruchów w stawie skokowym. Dlatego też nie sprawdzą się tutaj typowe buty trekkingowe.
Materiał – chodzi głównie o podeszwę, która powinna być wykonana z gumy i z tworzywa sztucznego. To zapewni odpowiednią przyczepność i ograniczy ścieralność.
Wyprofilowany bieżnik – buty do nordic walking muszą mieć taki bieżnik, aby dobrze radziły sobie na trudnym terenie. Powinny być odpowiednie na zmienne warunki.
Wodoodporną membranę – warto wybierać modele obuwia, które są w nią wyposażone, ale nie zawsze. Dobre buty muszą mieć rozwiązanie, które ograniczy ryzyko przedostania się do nich wody. Poza tym obuwie do nordic walkingu powinno radzić sobie z usuwaniem zgromadzonej wilgoci na zewnątrz.
Dopasowanie rozmiaru – ważny jest komfort, dlatego nie kupuj butów, w których stopa będzie ściśnięta. Zapewnij jej trochę luzu, a dzięki temu zminimalizujesz ryzyko otarć i urazów.
Amortyzowanie wstrząsów – to uzyskuje się poprzez zastosowanie miękkiej pianki na wysokości pięty.
Dostosuj konkretny model do pory roku – latem będziemy potrzebować czegoś bardzo przewiewnego, natomiast zimą raczej zabudowanego i dobrze osłaniającego.
I PAMIĘTAJ !!!!
Każde obuwie sportowe musi być przede wszystkim wygodne, ponieważ nie ma nic gorszego niż trening w twardym, sztywnym lub obcierającym skórę obuwiu 😊